نکته های ایده آل

فریتین سرم : مارکر مهم بیماریهای التهابی

فریتین تقریبا در همه سلول های بدن وجود دارد و به عنوان منبع ذخیره آهن جهت ساخت پروتئین های آهن دار عمل می کند. فریتین از سلول های آسیب دیده نشت کرده و وارد خون میگردد. بنابراین سطح فریتین سرم در بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های حاد و مزمن کبدی، بدخیمی ها، عفونت ها، بیماری های کلیوی و بسیاری دیگر از بیماری های التهابی به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. این افزایش در بسیاری از موارد به قدری زیاد است که جهت سنجش آن با روش های معمول به رقیق سازی سرم، نیاز هست. به همین علت، فریتین سرم به عنوان مارکر التهابی، شناخته شده است.


نگرش جدید به پرولاکتین

پرولاکتین هورمونی است که به طور عمده توسط سلول های لاکتوتروف غده هیپوفیز ترشح می شود و در بسیاری از فرآیندهای زیستی شامل شیردهی و تولید مثل دخالت دارد. در سال های اخیر عملکرد های مهم دیگری برای پرولاکتین شناسایی شده است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1- مهار ترشح GnRH: این مهار منجر به کاهش FSH و LH و در نتیجه ایجاد ناباروری ناشی از عدم تخمک گذاری (anovulatory infertility) می گردد.
2- نقش رگزایی : پرولاکتین دارای دو ایزوفرم 23 و 16 کیلودالتونی است که فرم 23 کیلودالتونی پروآنژیوژنیک بوده و به رگزایی تومورها کمک می کند و فرم 16 کیلودالتونی آنتی آنژیوژنیک بوده و از رگزایی تومورها جلوگیری می کند.


3 نکته مهم در تفسیر نتایج تست TSH

در سال های اخیر TSH در کنار FT4 به عنوان تست های خط اول تشخیص در بررسی عملکرد تیروئید مورد استفاده قرار گرفته اند.. بنابراین انجام و تفسیر صحیح نتایج این تستها در تشخیص اختلالات غده تیروئید از اهمیت بالایی برخوردار است. در سنجش TSH توجه به نکات ذیل ضروری است:
1- در روش های سنجش ایمنی نسل سوم اندازه گیری TSH ، حساسیت کاربردی (functional sensitivity) تا حدود زیادی کاهش یافته که منجر به تمایز آشکار وضعیت تیروئید نرمال از هیپرتیروئیدیسم شده است.
2- TSH می تواند مقادیر طبیعی متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد. بنابراین تعیین محدوده TSH در هر شخص با استفاده از پارامترهای درون زاد به جای استفاده از مطالعات آماری مبتنی بر جمعیت می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
3- بر اساس مطالعاتی که به ارتباط بین FT4 –TSH پرداخته اند، ارتباط غیر خطی پیچیده ای میان هورمون تیروئید و TSH برقرار است. بنابراین تفسیر نتایج تست TSH در ارتباط نزدیک با هورمون تیروئید، می تواند عدم قطعیت تفسیرها را کاهش می دهد.


عوامل موثر بر نتایج تست PSA

PSA یک گلیکوپروتئین است که توسط بافت طبیعی و نئوپلاستیک پروستات بیان می شود. سنجش مقدار PSA سرم جهت مشخص کردن اندازه تومور پروستات و پاسخ آن به درمان مفید است. در انجام تست PSA باید توجه داشت که عوامل درونی و بیرونی مختلفی در تفسیر نتایج تست باید مد نظر قرار بگیرند که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1- سن: با توجه به افزایش اندازه پروستات همراه با افزایش سن، محدوده مرجع در سنین مختلف متفاوت است.
2- نژاد: سطح PSA سرم در مردانسیاهپوست، بالاتر از مردان سفیدپوست است.
3- وزن: در مطالعات مبتنی بر جمعیت مشاهده شده است مردان با BMI بالاتر، PSA کمتری دارند.
4- داروها: مهار کننده های 5 آلفا ردوکتاز(مثل فیناستراید)، NSAID ها، استاتینها و تیازیدها میزان PSA را کاهش می دهند.


در چه مواردی نمی توان از تستهای UBT و آنتی ژن مدفوعی هلیکوباکتر پیلوری استفاده کرد؟

امروزه تستهای مختلفی جهت تشخیص هلیکوباکتر پیلوری وجود دارند که از جمله مهمترین آنها می توان به تستهای مبتنی بر بیوپسی ( هیستولوژیک، اوره آز و کشت)، تست تنفسی اوره (UBT)، تست آنتی ژن مدفوعی و تستهای سرولوژیک (IgG، IgM و IgA) اشاره کرد. با توجه به تهاجمی نبودن تستهای UBT و آنتی ژن مدفوعی و حساسیت تشخیصی بالای آنها، استفاده از این تستها روند رو به رشدی را طی می کند اما در مواردی همچنان تستهای سرولوژیک، بهترین گزینه هستند؛ این موارد عبارتند از:
1- افراد تحت درمان با مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) مثل امپرازول: در این افراد تست UBT به صورت کاذب منفی خواهد شد.
2- افراد تحت درمان آنتی بیوتیکی: در این افراد تستهای UBT و آنتی ژن مدفوعی، کمتر قابل اطمینان خواهند بود.
3- افراد مبتلا به زخم یا آتروفی معده: در بیماران مبتلا به آتروفی پیشرفته، روش انتخابی، تست سرولوژیکی است زیرا نتایج منفی کاذب در سایر روشها بالا خواهد بود، همچنین در افرادی که دچار زخم معده هستند، حساسیت تست آنتی ژن مدفوعی( Fecal antigen test) کاهش می یابد.


تمام حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایده آل تشخیص آتیه می باشد، 1399
طراحی و توسعه: واحد آی تی ایده آل تشخیص
شبکه های اجتماعی ایده آل تشخیص فیسبوک ایده آل تشخیص لینکداین ایده آل تشخیص توییتر ایده آل تشخیص گوگل پلاس ایده آل تشخیص وبلاگ ایده آل تشخیص پرشین بلاگ ایده آل تشخیص بلاگفا ایده آل تشخیص