تلفن شرکت ایده آل تشخیص آتیه 021-85518 info@idealdiag.com

پرسش و پاسخ تست آزمایشگاهی بیماری covid-19


3 نکته مهم در تفسیر نتایج تست TSH


در سال های اخیر TSH در کنار FT4 به عنوان تست های خط اول تشخیص در بررسی عملکرد تیروئید مورد استفاده قرار گرفته اند.. بنابراین انجام و تفسیر صحیح نتایج این تستها در تشخیص اختلالات غده تیروئید از اهمیت بالایی برخوردار است. در سنجش TSH توجه به نکات ذیل ضروری است: 1- در روش های سنجش ایمنی نسل سوم اندازه گیری TSH ، حساسیت کاربردی (functional sensitivity) تا حدود زیادی کاهش یافته که منجر به تمایز آشکار وضعیت تیروئید نرمال از هیپرتیروئیدیسم شده است. 2- TSH می تواند مقادیر طبیعی متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد. بنابراین تعیین محدوده TSH در هر شخص با استفاده از پارامترهای درون زاد به جای استفاده از مطالعات آماری مبتنی بر جمعیت می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. 3- بر اساس مطالعاتی که به ارتباط بین FT4 –TSH پرداخته اند، ارتباط غیر خطی پیچیده ای میان هورمون تیروئید و TSH برقرار است. بنابراین تفسیر نتایج تست TSH در ارتباط نزدیک با هورمون تیروئید، می تواند عدم قطعیت تفسیرها را کاهش می دهد.

نگرش جدید به پرولاکتین


پرولاکتین هورمونی است که به طور عمده توسط سلول های لاکتوتروف غده هیپوفیز ترشح می شود و در بسیاری از فرآیندهای زیستی شامل شیردهی و تولید مثل دخالت دارد. در سال های اخیر عملکرد های مهم دیگری برای پرولاکتین شناسایی شده است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 1- مهار ترشح GnRH: این مهار منجر به کاهش FSH و LH و در نتیجه ایجاد ناباروری ناشی از عدم تخمک گذاری (anovulatory infertility) می گردد. 2- نقش رگزایی : پرولاکتین دارای دو ایزوفرم 23 و 16 کیلودالتونی است که فرم 23 کیلودالتونی پروآنژیوژنیک بوده و به رگزایی تومورها کمک می کند و فرم 16 کیلودالتونی آنتی آنژیوژنیک بوده و از رگزایی تومورها جلوگیری می کند.

فریتین سرم : مارکر مهم بیماریهای التهابی


فریتین تقریبا در همه سلول های بدن وجود دارد و به عنوان منبع ذخیره آهن جهت ساخت پروتئین های آهن دار عمل می کند. فریتین از سلول های آسیب دیده نشت کرده و وارد خون میگردد. بنابراین سطح فریتین سرم در بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های حاد و مزمن کبدی، بدخیمی ها، عفونت ها، بیماری های کلیوی و بسیاری دیگر از بیماری های التهابی به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. این افزایش در بسیاری از موارد به قدری زیاد است که جهت سنجش آن با روش های معمول به رقیق سازی سرم، نیاز هست. به همین علت، فریتین سرم به عنوان مارکر التهابی، شناخته شده است.

اطلاعات تماس

  • آدرس:
    تهران، بزرگراه آبشناسان، خیابان سردار جنگل شمالی خیابان پنج تن، بلوار قدس، کوچه دوم شرقی، پلاک 8، واحد 1
  • ایمیل:
    info@idealdiag.com
  • تلفن:
    021-85518

گواهینامه های ایده آل


ایزوهای شرکت ایده آل تشخیص آتیه  

شبکه های اجتماعی ایده آل


      
تمام حقوق این وب سایت برای شرکت دانش بنیان ایده آل تشخیص آتیه محفوظ می باشد.
1399 - 1388
Top