مقاله های علمی

       

پرسش و پاسخ در مورد تست¬های آزمایشگاهی بیماری COVID-19

       

ویروس SARS-CoV-2 جزء خانواده کروناویریده بوده و عامل بیماری COVID-19 است. این ویروس پوشش¬دار و دارای رشته RNA مثبت با 30000 نوکلئوتید و 15 ژن است که پروتئین¬های مختلفی را کد می کند.


ادامه...

       

در چه مواردی نمی توان از تستهای UBT و آنتی ژن مدفوعی هلیکوباکتر پیلوری استفاده کرد؟

       

امروزه تستهای مختلفی جهت تشخیص هلیکوباکتر پیلوری وجود دارند که از جمله مهمترین آنها می توان به تستهای مبتنی بر بیوپسی ( هیستولوژیک، اوره آز و کشت)، تست تنفسی اوره (UBT)، تست آنتی ژن مدفوعی و تستهای سرولوژیک (IgG ، IgM و IgA) اشاره کرد.


ادامه...

       

نگرش جدید به پرولاکتین

       

پرولاکتین هورمونی است که به طور عمده توسط سلولهای لاکتوتروف غده هیپوفیز ترشح می شود و در بسیاری از فرآیندهای زیستی شامل شیردهی و تولید مثل دخالت دارد.


ادامه...

       

فریتین سرم، مارکر مهم بیماری های التهابی

       

فریتین تقریبا در همه سلول های بدن وجود دارد و به عنوان منبع ذخیره آهن جهت ساخت پروتئین های آهن دار عمل می کند. فریتین از سلول های آسیب دیده نشت کرده و وارد خون می گردد.


ادامه...

       

عوامل موثر بر نتایج تست PSA

       

PSA یک گلیکوپروتئین است که توسط بافت طبیعی و نئوپلاستیک پروستات بیان می شود. سنجش مقدار PSA سرم جهت مشخص کردن اندازه تومور پروستات و پاسخ آن به درمان مفید است. در انجام تست PSA باید توجه داشت که عوامل درونی و بیرونی مختلفی در تفسیر نتایج تست باید مد نظر قرار بگیرند.


ادامه...

       

FSH، عامل افزایش ریسک پوکی استخوان پس از یائسگی

       

در مطالعه ای که نتایج آن در سال 2015 منتشر شد، 248 زن پس از یائسگی با متابولیسم نرمال استخوان، جهت بررسی ارتباط بین میزان FSH، فعالیت استئوکلاستها(استخوان خواری) و پوکی استخوان مورد بررسی قرار گرفتند.


ادامه...

       

دیابت پنهان خودایمن بزرگسالان (LADA) یا دیابت نوع 1.5

       

LADA اختلالی است که در آن با وجود حضور آنتی بادیهای ضد سلولهای بتای پانکراس، پیشرفت نقص عملکرد سلولهای بتا به آهستگی اتفاق می افتد. بنابراین بیماران مبتلا به LADA حداقل تا 6 ماه پس از تشخیص به تزریق انسولین نیاز نخواهند داشت.


ادامه...

       

روشهای تشخیص عفونت ویروس هپاتیت C

       

تشخیص عفونت ویروس هپاتیت C به شیوه سرولوژیک بر پایه شناسایی ایمونوگلوبولین G ضد HCV با استفاده از روشهای ایمونواسی، ایمونوبلات و ایمونوکروماتوگرافی ( تستهای Rapid ) انجام می شود. هیچکدام از این تستها توانایی افتراق عفونت فعال HCV از عفونت گذشته را ندارند.


ادامه...

       

تفسیر افزایش سطح فریتین سرم

       

یک تاجر 60 ساله پس از غیر طبیعی شدن تستهای عملکرد کبد خود در آزمایشات پزشکی بیمه، به پزشک خود مراجعه می کند.(ALT:70 IU/L با مقادیر طبیعی 10-40 IU/L و GGT:120 IU/L با مقادیر طبیعی 0-37 IU/L ) این فرد دارای تناسب اندام بوده و در سلامت کامل به سر می برد و تحت هیچ پروتکل درمانی قرار ندارد.


ادامه...

       

اثر هورمونهای تیروئید مادر در طول بارداری بر تکامل مغز جنین

       

هورمون های تیروئیدی نقش تعیین کننده¬ای را در بسیاری از فرایند های مربوط به تکامل و بلوغ مغز بازی می کنند. تکامل اولیه جنین وابسته به تامین هورمون تیروئید از طریق مادر می باشد. تا اواسط دوره بارداری غده تیروئید جنین قادر به سنتز هورمون تیروئید نیست و همین امر موجب اثرات مخرب کمبود شدید هورمون تیروئیدی مادر بر روی تکامل سیستم عصبی جنین می شود.


ادامه...

       

فعالیتهای بیولوژیک هورمونهای تیروئیدی غیر کلاسیک

       

هورمون های تیروتیدی توسط غده تیروئید تولید شده ودر بافت های محیطی تحت اثر آنزیم های دیدیناز قرار می گیرند .تنظیم اعمال سلولی به وسیله هورمون های تیروئید از طریق دو مکانیسم مجزا صورت می گیرد که عبارتند از : ژنومیک (هسته ای) وغیر ژنومیک( غیر هسته ای )


ادامه...

       

فریتین سرم : گذشته ، حال و آینده

       

با وجود کشف فریتین سرم در دهه 1930 میلادی، استفاده از آن به عنوان تست بالینی در دهه 1970 آغاز گردیده است .بیماری های بسیاری در ارتباط با فقر آهن ویا انباشت آن وجود دارد ، که از اندازه گیری فریتین خون به طور وسیعی برای تشخیص وپایش این بیماری ها استفاده می شود .


ادامه...

تمام حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایده آل تشخیص آتیه می باشد، 1399
طراحی و توسعه: واحد آی تی ایده آل تشخیص
شبکه های اجتماعی ایده آل تشخیص فیسبوک ایده آل تشخیص لینکداین ایده آل تشخیص توییتر ایده آل تشخیص گوگل پلاس ایده آل تشخیص وبلاگ ایده آل تشخیص پرشین بلاگ ایده آل تشخیص بلاگفا ایده آل تشخیص