اثر هورمونهای تیروئید مادر در طول بارداری بر تکامل مغز جنین

هورمون های تیروئیدی نقش تعیین کننده¬ای را در بسیاری از فرایند های مربوط به تکامل و بلوغ مغز بازی می کنند. تکامل اولیه جنین وابسته به تامین هورمون تیروئید از طریق مادر می باشد. تا اواسط دوره بارداری غده تیروئید جنین قادر به سنتز هورمون تیروئید نیست و همین امر موجب اثرات مخرب کمبود شدید هورمون تیروئیدی مادر بر روی تکامل سیستم عصبی جنین می شود.

اثر هورمونهای تیروئید مادر در طول بارداری بر تکامل مغز جنین
هورمون های تیروئیدی نقش تعیین کننده ای را در بسیاری از فرایند های مربوط به تکامل و بلوغ مغز بازی می کنند. تکامل اولیه جنین وابسته به تامین هورمون تیروئید از طریق مادر می باشد. تا اواسط دوره بارداری غده تیروئید جنین قادر به سنتز هورمون تیروئید نیست و همین امر موجب اثرات مخرب کمبود شدید هورمون تیروئیدی مادر بر روی تکامل سیستم عصبی جنین می شود. شواهد اخیر نشان می دهد اختلال عملکرد  تیروئید مادر خصوصا در اوایل دوره بارداری ممکن است اثرات سوء بلند مدتی بر روی قوای شناختی نوزاد داشته باشد و خطر عدم تکامل عصبی را در وی افزایش دهد. علاوه بر این این تغییرات مشاهده شده بعد از تولد نیز غیر قابل بازگشت هستند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که نقش اختلالات تیروئیدی مادری بر روی تکامل سیستم عصبی جنین از لحاظ ماهیت، بزرگی، ویژگی زمانی و ویژگی های زمینه ای مورد ارزیابی قرار گیرد. با توجه به اهمیت ویژگی زمینه ای این موضوع حائز اهیت است که استرس مادر و پروسه های بیولوژیکی وابسته به استرس در طول دوران بارداری ممکن است عملکرد تیروئید مادر را تغییر دهد. تا کنون گزارشی مبنی براحتمال وجود ارتباط  بین تیروئید و سیستم های استرس در زمینه تکامل مغز جنین ارائه نشده است.
این مقاله مروری با بررسی بیولوژی هورمون تیروئید در طول بارداری و نقش آن بر روی تکامل مغز آغاز می شود. سپس برسی می گردد که چرا و چگونه پروسه های مرتبط با استرس مادر و زیست شناسی استرس ممکن است نقش و  اثرگذاری عملکرد تیروئید مادر در تکامل مغز را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله چندین حوزه تحقیقات با هم ترکیب شده و مهم ترین شکاف های علمی که مطالعات بعدی را ضمانت می کنند تعیین شده است. ارتباط شواهد علمی و سلامت عمومی این مقاله مروری همگی فهم بهتری را از زمانبندی مکانیسم  ها و اثرات زمینه ای هورمون  تیروئید بر روی تکامل مغز را با دلالت بر تعیین هویت ابتدایی ریسک- ممانعت های اولیه و مداخلات بدست می دهد.

Influence of maternal thyroid hormones during gestation on fetal brain development
تمام حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایده آل تشخیص آتیه می باشد، 1399
طراحی و توسعه: واحد آی تی ایده آل تشخیص
شبکه های اجتماعی ایده آل تشخیص فیسبوک ایده آل تشخیص لینکداین ایده آل تشخیص توییتر ایده آل تشخیص گوگل پلاس ایده آل تشخیص وبلاگ ایده آل تشخیص پرشین بلاگ ایده آل تشخیص بلاگفا ایده آل تشخیص